Novinky

          • „Divadlo Sarus – Lili a Pipi“

          • Dňa 5. júna opäť navštívilo našu MŠ divadlo „Sarus“. Dve divadelníčky potešili deťúrence krásnym predstavením s názvom „Lili a Pipi“. Príbeh o dvoch sestričkách , ktoré sa spoločne vybrali navštíviť kamaráta slimáčika bol humorný a zároveň aj poučný. Po celý čas boli deťúrence vtiahnuté priamo do deja a to tak, že počítali, opakovali si farby, spievali alebo aj tancovali. Skrátka o zábavu bolo postarané a všetci si to veľmi užili. Aj touto cestou ďakujeme divadlu „Sarus“, že nám prišli spríjemniť júnové dopoludnie svojim divadelným predstavením a už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie pri peknej rozprávke.

          • „Papagáje v našej škole – Arakovo“

          • Dňa 12.mája navštívilo našu MŠ „Arakovo“. Išlo o vzdelávací program, prostredníctvom ktorého naši škôlkari mali jedinečnú možnosť byť v priamom kontakte s najrôznejšími druhmi papagájov. Rovnako pestré ako tieto papagáje bolo celé dopoludnie. Deti mohli tieto exotické vtáky pohladiť, kŕmiť a tí odvážnejší ich dokonca držali na ruke. Pre všetkých to bol nepochybne obrovský zážitok. Toto „papagájske dopoludnie“ prinieslo úsmev a radosť nielen deťom, ale aj pani učiteľkám a v neposlednom rade aj samotným papagájom, ktoré si užívali
            detskú radosť. Aj touto cestou ďakujeme Arakovu, že nás prišli navštíviť s pútavým programom a budeme sa tešiť, že sa stretneme opäť niekedy nabudúce.

          • „Výchovný koncert Stanislava Gaľu“

          • Krásne dopoludnie plné hudby a spevu sme prežili v našej materskej škole dňa 24. mája. Koncert v podaní  multiinštrumentalistu Stanislava Gaľu – člena folklórneho súboru Šarišan sme si naozaj všetci veľmi užili. Tento famózny hudobník, spevák, folklorista a dvojnásobný víťaz celoštátnej súťaže v hre na ľudové hudobné nástroje, nám ich prišiel predstaviť, ako aj samotnú hru na nich. Boli to gajdy, píšťalky, drumbľa, harmonika heligónka, trombita, bunkoš, okarína, klopkáč, rapkáč zvončeky a mnohé ďalšie. Bolo to naozaj krásne profesionálne predstavenie, počas ktorého deti boli vtiahnuté priamo do deja – spievalo sa a dokonca aj tancovalo. Okrem hudobných nástrojov deti spoznávali aj kroj, či ľudové zvyky a tradície. Bolo to naozaj krásne a pútavé predstavenie, z ktorého si hudobné zážitky odniesli nielen naši škôlkari, ale aj samotné pani učiteľky. Veríme, že toto stretnutie nebolo posledné a niekedy si to opäť zopakujeme.

          • „Ďakujem Ti mamička“

          • Druhá nedeľa v mesiaci máj je už tradične venovaná všetkým mamám. Aj v našej MŠ pripisujeme tomuto sviatku „Dňu matiek“ veľkú dôležitosť a preto prvé týždne „mesiaca lásky“ venujeme nácvikom programov pre mamičky aj babičky. Inak tomu nebolo ani tentoraz. Besiedky sa v tomto školskom roku konali v triedach Motýliky, Rybky, Žabky a deťúrence z predškolských tried Sovičky, Lienky a Včielky vystúpili v kultúrnom dome
            v Hanušovciach nad Topľou.

            Všetky deti sa tak pod vedením pani učiteliek predstavili kultúrnym programom, ktorý tak usilovne nacvičovali. Napriek tomu, že tieto predstavenia boli veselé, plné piesní, básní či tanca, sem tam sa v nejednom oku zaleskla aj slza. Tieto slzy však boli z dojatia nad našimi šikovnými deťúrencami, ktoré to naozaj zvládli hrdinsky. Odmenou pre týchto „malých - veľkých“ hercov bol obrovský zaslúžený potlesk, či slová pochvaly a uznania. Tým sa samozrejme potešili nielen deti, ale aj pani učiteľky, ktoré s láskou a trpezlivosťou tieto kultúrne programy nacvičovali. Veríme, že zážitky a dojmy, ktoré si odniesli nielen mamky, ale všetci prítomní hostia v nás budú doznievať ešte veľmi dlho. Snáď dostaneme príležitosť sa takto stretnúť aj niekedy nabudúce. Už teraz sa veľmi tešíme.

          • „Naša Zem nám všetkým hlási, že prežíva ťažké časy“

          • Tak pod takýmto názvom sa niesol „Deň Zeme“ v našej MŠ. Deň, ktorý každoročne pripadá na 22. apríl a je venovaný práve našej Zemi. Ani v tomto školskom roku sme na takýto významný deň nezabudli a aj keď oneskorene, ale v o to väčšom štýle sme ho oslávili. Zábava sa začala hneď od skorého rána, keď na deti už pri vstupe do MŠ čakali dve líštičky Anička a Sonička. Do MŠ prišli s odpadkami, ktoré pozbierali vo svojom lese po
            neporiadnych ľuďoch, ktorí ich tam odhodili. Tieto odpadky boli potriedené v krabiciach patričnej farby podľa toho, kde daný odpad patrí. Škôlkari mali za úlohu pohľadať krabicu so symbolom svojej triedy a vybrať si niečo čo sa v krabici nachádzalo.

            Či už to bolo niečo z plastu, skla, papiera, tetrapaku, kovu alebo aj nejaký elektroodpad. S tým sa už potom ponáhľali do svojich tried s očakávaním čo sa bude diať. Okrem toho s nadšením rozprávali o svojom stretnutí s líštičkami a nevedeli sa dočkať ako nás prídu navštíviť aj do jednotlivých tried. Napokon sme sa dočkali a líštičky nám zaklopali na dvere. Po krátkom rozhovore nám podarovali obálku od samotnej Pani Zeme. Z listu, ktorý sa ukrýval vo vnútri obálky sme sa dozvedeli, že naša Zem prežíva veľmi ťažké časy a aj to, ako je celá zasypaná odpadkami. Našim škôlkarom „vysvetlila“, že aj zo zdanlivo nepotrebných vecí sa dajú vyrobiť nové a preto je potrebné odpad triediť a recyklovať. To sme si hneď vyskúšali nakoľko jej prosba „znela“, aby sme jej z odpadu, ktorý našli líštičky v lese, a ktorý deti doniesli do tried vyrobili nové kamarátky či kamarátov. A tak sme sa pustili do práce.

            Spoločnými silami a úsilím sa nám to napokon podarilo. Výtvory boli naozaj krásne a deti z nich mali obrovskú radosť. 

            V triede Motýlikov sa tvorilo z papiera – Papiernička Sonička, v triede Rybiek z plastu – Plastová Julinka, v triede Žabiek z tetrapaku – Tetrapáčik Fedor, v triede Lienok zo skla – Víla Lesanka, v triede Včielok z kovu – Kovulienka Medulienka a v triede Sovičiek vytvorili kamarátku z elektroodpadu Etelku. Týchto našich nových kamarátov sme odniesli na vstupnú chodbu, kde na nás čakali líštičky a ktoré nás všetkých pochválili.

            Potom sme sa už všetci ponáhľali vonku na krásne slniečko kde sa konalo vyhodnotenie súťaže o najlepšieho „zberača“ či „zberačku“ hliníkových viečok, do ktorej sa naša MŠ zapojila. Líštičkám z lesa sme ukázali, že aj takýmto spôsobom chránime našu zem. 


            Umiestnenie bolo nasledovné:

            Motýliky:

            1. miesto: Rebeka Bratko
            2. miesto: Zuzka Andrijková
            3. miesto: Lukáško Eštavník a Tomáško Eštvaník

            Rybky:

            1. miesto: Jozef Glod
            2. miesto: Marienka Vašková
            3. miesto: Benjamínko Čebra

            Žabky:

            1. miesto: Miško Tomko
            2. miesto: Šimonko Knašinský
            3. miesto: Timejka Peterová

            Včielky:

            1. miesto: Olívika Anna Ondovová
            2. miesto: Alžbetka Balogová
            3. miesto: Romanko Rozkoš

            Lienky:

            1. miesto: Viliamko Slipecký
            2. miesto: Robko Bačo
            3. miesto: Miriamka Horvátová

            Sovičky:

            1. miesto: Janík Zuščin
            2. miesto: Barborka Kentošová
            3. miesto: Stelka Straková

            Všetci ocenení si prebrali diplom, ako aj malý darček. Samozrejme, že cenu za usilovnosť dostali aj ostatné deťúrence. a to v podobe mliečka a detskej výživy, ktoré zabezpečila školská jedáleň.
            A tak všetci boli spokojní. Aj touto cestou srdečne víťazom ešte raz blahoželáme. 

            Naši škôlkari plný zážitkov a dojmov z tak krásne prežitého dopoludnia hneď zaspali, aby poobede mohli pokračovať v kreatívnych aktivitách tzv. tvorivých recyklodielničkách. Tie boli pre detičky ako aj ich rodičov ( príp. starých rodičov) pripravené v jednotlivých triedach. Po obdržaní plánu recyklohráča navštevovali jednotlivé dielničky, kde mali možnosť preukázať svoju šikovnosť a kreativitu. Samozrejme, že vyhotovené výrobky si mohli odniesť domov. Či už to boli tašky z textilnej dielničky u Sovičky Evičky, vázy, ktoré si vyzdobili v sklenenej dielničke u Včielky Betky, kvet v plastovom črepníku z plastovej dielničky u Motýlika Filipa a napokon fotorámček, ktorý si vyrobili v papierovej dielničke u Rybky Julky. Ako spomienku na tento recyklodeň sa deti spoločne s rodičmi odfotili pri fotostene a fotografiu si vložili do svojho fotorámčeka.

            Prežili sme krásny deň plný zábavy, smiechu, tvorivosti a nepochybne deti získali nielen nové poznatky, ale aj nezabudnuteľné zážitky. Veríme, že si to o rok opäť zopakujeme. Veď Zem je len jedna...


            Poďakovanie za prípravu tohto zábavného, tvorivého a kreatívneho dňa patrí celému kolektívu MŠ. Pani riaditeľke Mgr. Kataríne Bindasovej, všetkým pani učiteľkám, upratovačkám, vedúcej školskej jedálne pani Mgr. Beáte Dundovej aj pani kuchárkam, ktoré nám s láskou a ochotou napiekli výborné buchty, pripravili čaj a kávu.

             

          • „Mliečko, mliečko to je veda“

          • Tak pod takýmto názvom sa niesol „Svetový deň mlieka“ v našej MŠ. Nakoľko je naša škola zapojená do „Školského programu“ tak sme tejto zdravej bielej tekutine venovali jeden tematický deň. Zábava sa začala hneď od skorého rána keď na vstupnej chodbe čakala na deťúrence kravička Sonička a celou školou sa ozývali piesne o mlieku. Všetkým tak bolo zrejmé, že „Deň mlieka“ bude plný zábavy.

            Deti sa po príchode do svojich tried s radosťou vrhli do práce, zábavných aktivít, hier či pútavých úloh, ktoré pre nich mali pripravené pani učiteľky. Rôznymi výtvarnými technikami sa vyrábali kravičky alebo sa pracovalo na
            pracovných listoch. Celé dopoludnie sa naši škôlkari prostredníctvom príbehov, rozhovorov alebo prezentácií oboznamovali s blahodarnými účinkami mlieka, dôležitosťou jeho konzumácie, pôvodom, možným spracovaním alebo spoznávali produkty, ktoré sa z mlieka vyrábajú. Rôzne mliečne dobroty sa vyrábali priamo v triedach, z ktorých sa samozrejme aj ochutnávalo. Nesmel chýbať ani spev, rôzne básne o mliečku, experimenty a možnosť vyskúšať si dojenie kravičky. Keďže sa tento deň konal v spolupráci so školskou jedálňou tak nám naše milé pani kuchárky pripravili mliečne produkty, na ktorých si deťúrence pochutnali. Tak mali možnosť zistiť, čo je pre ich maškrtné jazýčky najchutnejšie. Aj touto cestou ďakujeme za spoluprácu vedúcej školskej jedálne pani Mgr. Beáte Dundovej ako aj pani kuchárkam.


            Naši škôlkari si tento deň naozaj užili a najmä sa o mlieku dozvedeli o čosi viac. Z MŠ odchádzali spokojné s mliečkom v ruke, a niektorým na hrudi žiaril odznak, ako pamiatka na tento deň. Veríme, že zážitky z tohto dňa v nich budú doznievať ešte veľmi dlho a najmä si budú pamätať – „Kto chce zdravý, silný byť musí veľa mlieka piť“.

             

            Deň mlieka v Sovičkách

            Deň mlieka vo Včielkach

            Deň mlieka v Lienkach

            Deň mlieka v Žabkách

            Deň mlieka v Rybkách

            Deň mlieka v Motýlikochch

          • „Na nožičkách nesie osud celej planéty“

          • Áno, reč je o drobnej včielke. Aj v našej MŠ tomuto hmyzu každoročne venujeme práve 20.máj a inak tomu nebolo ani v tomto školskom roku. Hneď od rána deti v jednotlivých triedach tvorili rôznymi výtvarnými technikami včielky či dokonca včelí úľ. Okrem toho mali pani učiteľky pre deťúrence pripravené pútavé a zábavné aktivity, ktoré škôlkari s radosťou plnili. Či už pracovali na pracovných listoch, skladali rozstrihané obrázky včielok do celku, konštruovali zo skladačiek včelie úle, listovali v knihách alebo dokonca „kuchtili“ medové maškrty. No nepochybne o zábavu bolo naozaj postarané. Samozrejme nechýbala ochutnávka sladučkého medu, dlhé rozhovory, spev a v neposlednom rade hudobno-pohybové hry, pri ktorých deti napodobňovali ako také včeličky lietajú. Zábava aj naďalej pokračovala pri pobyte vonku a to pozorovaním včiel pod lupou alebo pohybovými hrami. 

            Naši škôlkari si odniesli z tohto „Dňa včiel“ množstvo zážitkov, nových poznatkov a niektorí aj malú drobnosť. Veríme, že naše deti budú ešte dlho na tento deň spomínať, a najmä nezabudnú aké sú včely vzácne a nenahraditeľné tvory, a že na svojich nožičkách nesú osud celej planéty.

             

            Deň včiel v Sovičkách

            Deň včiel vo Včielkach

            Deň včiel v Lienkach

            Deň včiel v Žabkách

            Deň včiel v Rybkách

            Deň včiel v Motýlikoch

            Ku včielkam sme sa vrátili aj o niekoľko dní neskôr kedy nás navštívila pani ochranárka prírody Ing. Marta Hrešová, ktorá deťom prostredníctvom pútavej besedy porozprávala aké sú včielky výnimočné tvory a že okrem medu a ďalších produktov sú nenahraditeľnou súčasťou ekosystému našej planéty. Pre deťúrence to bolo veľmi zaujímavé a pútavé nakoľko mali možnosť celkom zblízka vidieť ako vyzerá ozajstný včelí úľ, dozvedeli sa, že do úľa patria rámiky, aby včielky mohli stavať plásty. Deti získali naozaj veľmi veľa zaujímavých informácií a poznatkov. Tí odvážnejší si vyskúšali aj špeciálne oblečenie pre včelárov čo bol pre nich obrovský zážitok. Tešíme sa, že sme mali možnosť venovať tomuto vzácnemu hmyzu pozornosť aj my v našej MŠ a pripomínať si – „Keď vyhynú včely, vyhynie aj ľudstvo“.

            Aj touto cestou ešte raz ďakujeme pani ochranárke za pútavú besedu a veríme, že o rok si to opäť zopakujeme.

            Beseda 

          • „Memoriál brig. gen. Ľudovíta Kukorelliho“

          • Pod takýmto názvom sa nieslo bežecké podujatie dňa 9.mája 2025, ktoré sa každoročne koná v Hanušovciach nad Topľou. Aj v tomto školskom roku sa do tohto podujatia zapojili deti z predškolských tried a to v počte 17 chlapcov a 11 dievčat. Naši škôlkari si to veľmi užívali a bežali čo im sily stačili. Zaslúžene si všetci odniesli odmenu no a niektorí si vyskúšali aj to, aké je to stáť na stupienku víťazov. Prvé miesto obsadili – Simona Velebírová a Mário Puľo, druhé miesto – Olívia Anna Ondovová a Oskar Voľanský a tretie miesto si „vybehali“ Helena Puľová a Timur Kočiško. Okrem medaily a diplomu si naši „malí, veľkí“ bežci odniesli aj zdravú maškrtu v podobe sušeného ovocia a džúsu. 


            Všetkým predškolákom aj touto cestou srdečne blahoželáme a prajeme im, aby im takéto zanietenie pre beh vydržalo. Bolo nám cťou zúčastniť sa tohto významného podujatia a budeme sa tešiť, že si to o rok opäť zopakujeme.

          • „Sviatok svätého Floriána s materskou školou“

          • Pri príležitosti spomienky na svätého Floriána, patróna hasičov a záchranárov, sa konal slávnostný sprievod členov folklórneho súboru Vargovčan a detí Materskej školy v Hanušovciach nad Topľou od Malého kaštieľa k soche svätého Floriána.

            Na úvod slávnosti odznela hymna SR. Všetkých prítomných privítal riaditeľ Mestského kultúrneho strediska pán Ján Kmec, veliteľ hasičskej stanice Mjr. Mgr. Martin Václavek ako aj primátor mesta PhDr. Štefan Straka. Následne sa mali možnosť predstaviť aj naši šikovní predškoláci, ktorí všetkých potešili peknou básňou a piesňou ako ináč o hasičoch. Záver už patril modlitbe, ktorú predniesol Folklórny súbor Vargovčan.

            Foto: FB Mestské Kultúrne Stredisko Hanušovce nad Topľou 

             

            Potom sme sa všetci spoločne odobrali na návštevu samotnej hasičskej stanice, ktorej sa už deťúrence nevedeli dočkať. Tu boli pre deti pripravené ukážky hasičskej techniky, mali možnosť sa zoznámiť s prácou hasičov, obzrieť si vozidlá ich výbavu či sa s týmito profesionálmi porozprávať. No a tí odvážnejší si vyskúšali aj striekanie vody z prúdnice.

            Pre všetkých to bolo veľmi príjemne strávené dopoludnie, pri ktorom deti získali nové poznatky a samozrejme kopec nových zážitkov. Aj touto cestou ďakujeme, že sme mali takúto príležitosť spoznať bližšie prácu hasičov a veríme, že si to budeme môcť opäť niekedy zopakovať.     

          • „Poďte deti do školy“

          • V dňoch od 5.5. 2025 do 9.5. 2025 sa v našej MŠ konal zápis detí na budúci školský rok. Zápis prebiehal vo vyhradenom čase vo vstupnej chodbe budovy. Tu na rodičov ako aj nové detičky čakala pani riaditeľka Mgr. Katarína Bindasová, pani učiteľky, pani asistentky či špeciálne pedagogičky. Rodičia prichádzali na zápis spolu s deťmi, aby sa mali možnosť budúci škôlkari oboznámiť s prostredím MŠ, ktorú budú od septembra navštevovať. Prvotný strach, ktorý bolo možné na niektorých bádať sa neskôr premenil na zvedavosť. A tak deťúrence aj keď trocha  nesmelo nakukli na chodbu kde si mali možnosť popozerať krásne farebné výtvarné diela od svojich starších kamarátov škôlkarov, zahrať sa rôzne hry na rozvoj jemnej motoriky no a v neposlednom rade sa porozprávať so svojimi možno budúcimi pani učiteľkami. Ako pamiatku na tento významný deň si odniesli kvietok prípadne autíčko so sladkými cukríkmi či pamätný list, ktorý si pre nich pripravili pani učiteľky.  Veríme, že sa našim budúcim škôlkarom bude u nás páčiť lebo my sa na nich už teraz veľmi tešíme. Tak dovidenia v septembri.    

          • „Divadelné predstavenie pre predškolákov“

          • Dňa 7. mája sa deti z predškolských tried vybrali do ZŠ v Hanušovciach nad Topľou. Tu si pre nich žiaci z ôsmeho ročníka pripravili divadelné predstavenie s environmentálnou tematikou pod názvom „Tajomstvo našich lesov“, v ktorom  naši škôlkari získali veľa nových poznatkov o triedení odpadu. Pre budúcich prvákov to bolo veľmi zaujímavé a pútavé nakoľko sa im v tomto divadle predstavili ich starší kamaráti. Aj touto cestou ďakujeme šikovným žiakom ako aj ZŠ za ich pozvanie a budeme sa tešiť opäť niekedy nabudúce.

          • „Vitaj jar“

          • Aj v tomto školskom roku sa v našej MŠ prvý jarný deň - 20. marec niesol v duchu tvorivosti, zábavy a veselosti. Hneď ráno deti na chodbe privítala „Pani Jar“, ktorá ich obdarovala krásnym náhrdelníkom s kvietkom ako symbol toho, že jar je naozaj tu.

            Potom sa už deťúrence celé radostné ponáhľali do svojich tried, kde vyhrávali jarné piesne a s chuťou sa pustili do plnenia rôznych zábavných aktivít, ktoré pre nich mali pripravené pani učiteľky. Pracovalo sa na pracovných listoch, sadili semienka, vyrábali sa jarné čelenky, skladali rozstrihané obrázky do celku, vytvárali jarné kvety zo skladačiek, súťažili a pod. Deti plnili tieto aktivity so záujmom a nadšením. Ako už býva zvykom vyrábali sa aj výtvarné práce, a to s použitím rôznych výtvarných techník aj odpadového materiálu. Výtvory boli naozaj krásne
            a ozdobili nejednu chodbu. Či už to boli rôzne jarné obrázky, motýle, kvietky alebo aj šaty pre samotnú Pani Jar. Deti opäť preukázali svoju šikovnosť a kreativitu. Okrem týchto aktivít naši škôlkari zážitkovým učením spoznávali charakteristické znaky jari, spievali, tancovali, zahrali sa na jarné cestovanie prírodou alebo dramaticky stvárňovali prichádzajúcu jar. No o zábavu bolo celé dopoludnie naozaj postarané. Ani počasie nás nesklamalo.  Slniečko krásne svietilo a zohrievalo nás svojimi lúčmi ako sa na prvý jarný deň patrí. A tak sme mohli nadobudnutépoznatky aj naďalej upevňovať pri pobyte vonku. Na prechádzke sme pozorovali prvé jarné
            kvety, púčiky na stromoch, počúvali spev vtákov a troška sme aj pracovali so záhradným náradím, ktoré sme použili na úpravu nášho školského dvora. Opäť sme prežili pekný deň, z ktorého si naši škôlkari odniesli pekné zážitky a nadobudli veľa nových poznatkov. Domov odchádzali spokojné na ich tváričkách žiaril úsmev, na krku
            náhrdelník a všetko nasvedčovalo tomu, že sa im prvý jarný deň prežitý v škôlke páčil. Čo viac si teda môžeme želať? Ich úsmev je pre nás najväčšou odmenou.

             

            Vítanie jari v Sovičkách

            Vítanie jari vo Včielkach

            Vítanie jari v Lienkach

            Vítanie jari v Žabkách

            Vítanie jari v Rybkách

            Vítanie jari v Motýlikoch

          • „Najvzácnejší dar – Svetový deň vody 22. marec"

          • V našej MŠ sme tejto vzácnej tekutine venovali 21. marec – piatok. Pani učiteľky v jednotlivých triedach mali pre deti pripravené rôzne zaujímavé a pútavé aktivity, ktoré sa realizovali hneď od rána. Počas celého dopoludnia sa vyrábali vodné kvapky, a to rôznymi výtvarnými technikami. Nechýbali ani vodné hry, či pokusy, pri ktorých deti priamo spoznávali vlastnosti vody. Samozrejme sa viedli aj dlhé rozhovory o tejto vzácnej tekutine, ktorými sme našim škôlkarom priblížili kolobeh vody v prírode, kde všade sa nachádza, jej využitie a v neposlednom rade, že ňou treba šetriť. Tieto nadobudnuté poznatky sme si neskôr overovali prostredníctvom tvorivej dramatiky. Deti sa pokúšali dramaticky stvárniť kolobeh vody v prírode alebo aj samotnú kvapku vody. Veríme, že prostredníctvom týchto nápaditých rôznorodých aktivít, získali naše deťúrence dôležité poznatky o tom, aká je voda dôležitá, a to nielen pre človeka, ale aj zvieratá či rastliny. 

            Tento zábavný deň sme si všetci užili a o rok si to určite zopakujeme, nakoľko je veľmi dôležité deťom pripomínať, že práve voda je najvzácnejší dar prírody, ktorý si musíme chrániť.

            Deň vody v Sovičkách

            Deň vody vo Včielkach

            Deň vody v Lienkach

            Deň vody v Žabkách

            Deň vody v Rybkách

            Deň vody v Motýlikoch

          • „Rozprávkové čítanie predškolákom“

          • V rámci spolupráce so ZŠ v Hanušovciach nad Topľou navštívili dňa 20. marca našu MŠ žiaci štvrtého ročníka, ktorí prišli v sprievode pani učiteľky Mgr. Anny Riškovej za účelom potešiť naše deťúrence v predškolských triedach, a to čítaním rozprávok. Šikovní školáci si pripravili pre predškolákov veľmi pekné čítanie. Deti so záujmom a porozumením počúvali svojich starších kamarátov školákov ako im čítajú pre radosť a veľmi si to užívali. Ako pamiatku na tieto čitateľské chvíle sa školáci a budúci školáci medzi sebou obdarovali malými darčekmi, ktorým sa všetci veľmi potešili.
            Aj touto cestou veľmi pekne ďakujeme za príjemné „rozprávkovo čitateľské“ stretnutie a veríme, že o rok si to znovu zopakujeme. Určite sa budeme tešiť.

          • „Cesta za knihami“

          • Už od nepamäti mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale aj s knihou. Aj v našej MŠ v tomto mesiaci navštevujeme mestskú knižnicu, a inak tomu nebolo ani tento rok. Cestu za knihami si deťúrence veľmi užili. Mestské kultúrne stredisko mesta Hanušovce nad Topľou si pre škôlkarov pripravilo pútavý program čím túto návštevu ešte viac obohatilo. Na úvod nás všetkých milo privítal pán Jozef Varga, ktorý našich škôlkarov oboznámil s priestormi knižnice ako aj programom, ktorý bol pre deťúrence pripravený. A tak deti s údivom sledovali to množstvo kníh zoradené na policiach a s nadšením očakávali čo sa bude diať. Pani knihovníčka nás potešila krásnou rozprávkou, ktorú nám prečítala a ktorú deti so záujmom a porozumením počúvali. No nepochybne najväčším zážitkom pre našich škôlkarov bolo budenie zakliatej princeznej, čo bolo možné len pomocou čarovného hesla, ktoré si museli zapamätať. To naše deti samozrejme zvládli. Ich očká žiarili keď mlčky pozorovali princeznú ako sa za sprievodu hudby a rôznych efektov zobúdzala. Na chvíľu sme sa všetci naozaj cítili ako v rozprávke. Za odmenu a odvahu deti dostali od samotnej princeznej krásne darčeky,
            z ktorých mali obrovskú radosť.

            Čas medzi knihami ubehol veľmi rýchlo, ale deti odchádzali obohatené o množstvo nových poznatkov a zážitkov, ktoré v nich budú doznievať ešte veľmi dlhý čas. Aj touto cestou srdečne ďakujeme Mestskému kultúrnemu stredisku – Jozefovi Vargovi, Jánovi Vargovi, Milošovi Kmecovi a ďalším za nádherne pripravený program, darčeky a príjemné chvíle prežité medzi knihami. 

            Mesiac knihy vyvrcholil školským projektom „Rozprávky na potulkách", ktorým sme sa usilovali podporiť čítanie v rodine. Okrem toho si majú možnosť deťúrence spolu s rodičmi zapožičať knihu počas celého roka v našej školskej knižnici pod názvom „Rozprávková pošta“. Veríme, že aj takýmto spôsobom vytvoríme u detí pozitívny vzťah ku knihám, ktorý im vydrží až do dospelosti.

          • „Divadlo Sarus“

          • Dňa 13. marca navštívilo našu MŠ divadlo Sarus s peknou rozprávkou pod názvom „Zemeguľa a detektívka“. Dve divadelníčky potešili naše deti veselým príbehom o stratenom pierku, ktoré sa rozhodli opäť nájsť. A tak sme sa spoločne vybrali a „precestovali“ naprieč celým svetom. Škôlkari spoznávali jednotlivé kontinenty, o ktorých sa aj veľa nového dozvedeli. Po celý čas boli deťúrence vtiahnuté priamo do deja a to tak, že odpovedali na otázky alebo spievali piesne. O to viac bola pre nich táto rozprávka zaujímavá, pútavá a veľmi si to užili. Aj touto cestou ďakujeme divadlu Sarus za krásne, náučné divadelné predstavenie a tešíme sa, že sa opäť niekedy stretneme pri ďalšej peknej rozprávke.

          • "Tvoríme spoločne" - spolupráca so ZUŠ-kou

          • Naši predškoláci sa v dňoch od 10.3.2024 do 12.3.2024 zúčastnili exkurzie v Základnej umeleckej škole v Hanušovciach. Tentokrát spoznávali tajomstvá výtvarného odboru. Pani učiteľka Mgr. Anna Hrehová si pre deti spolu so šikovnými žiačkami pripravila malé tvorivé dielničky.

            Ďakujeme veľmi pekne za milé prijatie a krásne strávené dopoludnie.

          • „Cesta za rozprávkovým dukátom“ Rozprávkové popoludnie s členkami literárneho klubu Haliklub

          • Mesiac marec sme odštartovali naozaj rozprávkovo. V piatok 7. marca  k nám do materskej škole zavítali členky hanušovského literárneho klubu Haliklub s úsmevom na tvári a s knihou v ruke. Plné nadšenia sa vybrali k deťom, ktoré už netrpezlivo čakali v postieľkach, aby ich zaviedli do čarovného sveta rozprávok, povestí, či poučných príbehov zo života zvierat.

            Keď našim malým kamarátom sadol sníček na viečka, predškoláci sa vybrali na potulky po rozprávkovom svete, v triede Sovičiek, spoločne s pani učiteľkami a tetami z Haliklubu, pani Agátkou, Martuškou, Renátkou, Aničkou, Jarmilkou a Boženkou. Tam sa začal „boj“ o zlatý rozprávkový dukát.
            Spoločnými silami riešili, hádali, overovali svoje rozprávkové znalosti, aby sa dostali až k truhlici so zlatými dukátmi, ktorú im doručil škriatok Šibalko z rozprávkovej krajiny. Že to bol riadny šibal sme sa presvedčili, keď sme museli rozlúsknuť tajný rozprávkový kód, aby sme dokázali truhlicu otvoriť. S trochou rozumu, vtipu a rozprávkových vedomostí sme to hravo zvládli a rozprávkovým dukátom sme sa všetci tešili. A ako je to u nás zvykom, po dobre vykonanej práci sme sa všetci spoločne pohostili a porozprávali pri šálke čaju, či voňavej kávy. Už teraz sa tešíme na ďalšie, v poradí už štvrté rozprávkové stretnutie o rok.
            Aj takýto býva život v materskej škole, niekedy je naozaj rozprávkovo čarovný.

          • "Detské tvorivé dielničky"

          • V rámci týždennej témy „Materiály a ich vlastnosti“ sa dňa 26. februára konal v materskej škole v triedach Lienky a Sovičky workshop zameraný na spoznávanie stolárskeho remesla. V „tvorivých dielňach“ sa deti mohli na vlastnej koži presvedčiť, aké to je pracovať s rôznymi nástrojmi a vytvárať originálne výrobky. Jednou z najzaujímavejších aktivít bolo tvorenie srdiečok zo skrutiek. Deti si skúšali prácu so skrutkovačom, uťahovačkou, či vypletanie niťou. Cvičili sa v trpezlivosti a presnosti, ktorá je pri tomto remesle nevyhnutná. Okrem toho si vyskúšali aj prácu so stojanovou vŕtačkou, kde si pod dohľadom skúseného stolára Ľuda precvičili vŕtanie otvorov do dreva. Mali možnosť vyskúšať si a zahrať sa s kamarátmi s drevenými hračkami z dielne nášho zručného majstra. Workshop bol skvelou príležitosťou, ako v deťoch prebudiť záujem o technické remeslá a rozvíjať ich manuálne zručnosti. Deti si okrem vlastnoručne vyrobeného srdiečka odniesli nové skúsenosti a chuť objavovať svet techniky. Možno medzi nimi vyrastajú budúci konštruktéri, mechanici, či inžinieri.